كوتاه در مورد ام دي اف ، اچ دي اف و ام پي ال (MDF,HDF,MPL)

در پي افزايش كاربرد اين نوع فراورده هـاي چوبي ، مطلب كوتاهي جهت معرفي و كاربرد آنها در زير مي ‌آوريم :

 

MDFمخفف کلمه لاتین Medium Density Finerboard (فیبر با فشردگی متوسط) است و جزو فراورده‌های چوب محسوب می‌شود. نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می‌گردد و از ذرات چوب به هم چسبیده تحت فشار و حرارت ساخته می‌شود. MDF را پس از تولید می‌توان روکش کرد. روکش‌های تزئینی علاوه بر زیبایی، به دوام آن در محیط مثل آشپزخانه کمک می‌کند.

روکش ملامینه از متداول‌ترین نوع روکش برای MDF است. MDF در ابتدای کار به جای ورق‌های فشرده چوبی به کار می‌رفت ولی بعدها به جای چوب نیز استفاده شد و در حال حاضر دامنه کاربری آن روز به روز اضافه می‌شود.

MDF بیش‌تر در فضاهای داخلی ساختمان استفاده می‌شود و از آن می‌توان برای ساخت انواع کمدها، کتابخانه،‌ میز و کابینت و چیزهای دیگر استفاده کرد.

چون MDFها به صورت ورقه‌های مسطح به ابعاد تقریبی 360×180 می‌باشد، به وسیله اره‌های مخصوص آن‌ها را به ابعاد کوچک‌تر در می‌آوریم و لبه‌های آن را به وسیله نوارهای مختلف و رنگی پی وی سی PVC پوشش می‌دهیم که از ورود قارچ‌ها و رطوبت جلوگیری کنیم، سپس قطعات کوچکتر را به وسیله پرچ به هم وصل کرده و وسیله مورد نظر را درست می‌کنیم مثلا برای ساخت کابینت آشپزخانه ابتدا ابعاد را در می‌آوریم و تمام مراحل را انجام می دهیم. ابعاد MDF به طور معمول 366×183 — 410×183 و 244×122 — 244×183 می‌باشد.

 

HDFیک نوع فیبر فشرده است  High Density Finerboard (فیبر با فشردگی زياد )  که از لحاظ مقاومت در برابر رطوبت خیلی مقاوم‌تر از MDF است و با روکش‌های مقاوم‌تری روکش می‌شود و کاربری آن‌ها در کف آشپزخانه، سالن‌ها و اتاق‌ها و در بهاي داخلي ساختمان می‌باشد.

البته مصنوعات دیگری هم مثل روکوبه گونیایی، روکوبه مربعی، فرمیکا. در مورد روکوب گونیایی می‌توان گفت این صفحات دارای رنگ‌های مختلف مثل مرمری روشن و تیره هستند و گاهی رنگ آن‌ها را به صورت موج چوب در می‌آورند. این صفحات قابل شستشو با آب سرد و گرم است و برای پوشش دیوارها به کار می‌رود. گاهی آن‌ها را به شکل مربع و مستطیل در می‌آورند و برای پوشش کف آشپزخانه، حمام و سرویس‌ها استفاده می‌شوند.پ

 

HPLفرمیکا با اسم اختصاری HPL که مخفف High Pressus Laminate می‌باشد ( یک کلمه اسپانیایی ) معرف ورقه‌ای است مرکب از چندین لایه ساخته شده از الیاف مثل کاغذ، آغشته به رزین‌های عمل‌کننده درگرما که تحت تاثیر حرارت و فشار 5 مگا پاسکال به هم چسبیده باشند. یک سطح فرمیکایی می‌تواند از ورقه‌های رنگی یا تزئینی آغشته به رزین ملامین پوشیده شود. در ایران به تولید ورقه‌های فرمیکای ضد حرارت و رطوبت پرداخته می‌شود و در حال حاضر از کشورهایی نظیر هند، ترکیه و سوریه و … نیز وارد می‌شود. مواد اولیه معمولی جهت ساخت فرمیکا یا HPL عبارتند از کاغذ کرافتک، کاغذ دکوراتیو، رزین فنلیک و رزین ملامین.