خواه سبک دکوراسیون شما سنتی باشد یا مدرن، راحت باشد یا رسمی، آوانگارد یا محافظه‌کار، اتاق نشیمن شما باید مکانی باشد که شما در آن بتوانید احساس آرامش داشته باشید، تکلف‌ها را کنار بگذارید و زمانی را با دوستان، خانه و یا حتی با خودتان به تنهایی بگذرانید. هنر خاصی برای چیدمان اتاق‌ها وجود دارد تا به وسیله آن بتوان اتاق را زیباتر نشان داد؛ بنابراین پیش از آن‌که وارد روند طراحی اتاق نشیمن شوید از نکاتی که محصول تجربیات طراحان ماهر در این زمینه است استفاده کنید؛ این نکات در ادامه ذکر شده است.

1-تیره و روشن را مخلوط کنید: زمانی که اتاق نشیمن کاملاً روشن و سفید است. خیلی تمیز و درعین‌حال دیرجوش به نظر می‌رسد. زمانی که محیط تیره است اتاق شبیه یک غار به نظر می‌رسد؛ اما ترکیب رنگ‌های تیره و روشن، منظره‌ای دینامیک را ایجاد می‌کند که دارای عمق و توازن است.  در هر صورت طراحی اتاق نشیمن از شامل شدن حداقل یک مقدار سفیدی و یک مقدار تیرگی سود خواهد برد.

2-بین عناصر خنثی کنتراست ایجاد کنید: فارغ از اضافه کردن کمی سفید و تیره، چیدن اتاق نشیمن با مجموعه متنوعی از رنگ‌های خنثی که نسبت به هم کنتراست دارند موجب برداشتن قدم‌های بزرگ در دکوراسیون اتاق نشیمن است. در این مثال، دیوارهای سفید، چرم‌های کاراملی رنگ، اشیاء برنجی، کاناپه خاکستری و کابینت‌های آبی- خاکستری، همه با هم کنتراست ایجاد می‌کنند و پرداخت‌های متفاوت آن‌ها و سایه‌ها را برجسته می‌کنند. این مسئله موجب می‌شود که پالت‌ها زنده‌تر از دیگر عناصر کلیدی مانند رنگ، الگو و پارچه به نظر برسند.

3-با پارچه‌ها بازی کنید: احتمال اینکه پارچه زیاد به چشم بیاید در دکوراسیون اتاق نشیمن بالا است به خصوص با توجه به اینکه تا به خوبی پارچه را لمس نکنید زیاد به آن توجه نمی‌کنید؛ اما توجه به این مسئله برای آنکه اتاق نشیمن دنج به نظر برسد مهم است. بالش‌های نقطه شروع مناسبی هستند به خصوص اینکه اگر شما در حال چیدمان اتاق نشیمن بر مبنای بودجه مشخصی هستید. استفاده از جنس‌های متفاوت برای ایجاد کنتراست در پارچه‌ها لازم است. به دیگر انواع اکسسوریها و مبلمان برای اضافه کردن به پلت توجه کنید حتی اگر این توجه دوز پایینی داشته باشد.

4- از مقداری چوب در دکور خود استفاده کنید: نمی‌توانید در مورد پارچه صحبت کنید بدون اینکه در مورد چوب صحبت کرده باشید. چوب یکی از مهم‌ترین موادی است که احساس گرما را برای اتاق نشیمن شما به ارمغان می‌آورد. راه‌های زیادی برای اضافه کردن چوب وجود دارد تا فضای اتاق نشیمن شما را خوشایندتر نشان دهد. پنل سازی دیواری، میزهای گوشه، صندلی‌های متحرک، چارچوب‌های تصویری، پایه‌های کاناپه مثال‌های محدودی از گزینه‌های متنوع موجود هستند.

5- پارچه مبل خود را تنوع ببخشید: بسیاری از فروشگاه‌های مبلمان مجموعه‌ای از رنگ‌های ست را برای مبلمان شما به ارمغان می‌آورند؛ اما این بدان معنا نیست که شما باید این رنگ ها را استفاده کنید. در اتاق نشیمن رسمی، پارچه‌های ست احساس بلوغ و نظم را القا می‌کند اما اگر اتاق نشیمنی را می‌خواهید که احساس دنجی و خوشایند بودن را به شما ببخشد تکه‌های رومبلی را با هم ترکیب و ست کنید تا طرح شخصی‌تر به نظر برسد. یکی از کم‌خطرترین راه‌های برای انجام روند بالا، ترکیب صندلی‌های چرمی با کاناپه‌های پارچه‌ای یا بالعکس است ازاین‌جهت که کنتراست موارد فوق یک مسیر قصدمند و عامدانه است. این روند به اتاق نشیمن تنوع می‌بخشد.

6- از پارچه‌های مناسب استفاده کنید: علاوه بر اینکه پارچه‌های مبل باید راحت باشند دوام آن‌ها هم مهم است. این بدان معنا است که به خانواده شما هم مربوط است. شما ممکن است بچه یا نوزاد داشته باشید یا اینکه دارای حیوان خانگی باشید و آن‌ها ممکن است مرتب یا نامرتب باشند. ازاین‌رو به‌طور عمومی پارچه‌های متوسط (از نظر رنگ) بهترین گزینه هستند ازاین‌جهت که پارچه‌های خیلی روشن یا تیره، گردوخاک یا آلودگی را بیشتر نشان می‌دهند. برای رفع لکه چرم بهترین نوع پارچه است چون به راحتی قابل پاک کردن است. مخمل و کتان هم دو نوع پارچه‌ای هستند که علاوه بر زیبایی بادوام هم هستند.

7-خطی رنگی ایجاد کنید: شما می‌توانید بدون استفاده از رنگ‌های جیغ یا روشن فضای دکوراسیونی زیبایی در اتاق نشیمن ایجاد کنید. مثلاً یک خط آبی از کاناپه‌ها ایجاد کنید و با رنگ‌های گرم و چوب با آن کنتراست ایجاد کنید.

8- یک قالیچه الگومند را انتخاب کنید: الگو ابزار قدرتمندی برای طراحی است. به اتاق نشیمن انرژی تزریق می‌کند و مشکلات دکوراسیونی، لکه‌ها و نقاط مشکل‌دار را می‌پوشاند. به کل اتاق احساس زنده‌بودن می‌بخشد. حتماً اضافه کردن قالیچه را به اتاق نشیمن مدنظر قرار دهید.

9- میز و صندلی‌های متحرک را انتخاب کنید: میزهای سبک، صندلی‌های بدون دسته، صندلی‌های کناره‌ای و عثمانی می‌توانند به راحتی جابه‌جا شوند و به شما و خانواده شما گزینه‌های زیادی برای کارهای روزانه ببخشند.

10- فاصله لازم برای گفتگو را در چیدمان در نظر بگیرید: مهم نیست چه قدر اتاق نشیمن شما بزرگ است محدودیت‌های برای فواصل مبل‌ها وجود دارد تا فضای دنج و صمیمی برای گفتگو ایجاد کند. فضای لازم بین نقاط نشستن 8 فوت است به این معنا که 4 فوت نسبت به مرکز از دو طرف موردمحاسبه قرار می‌گیرد.

11- زیاد هم ایجاد ساختار چیدمانی را جدی نگیرید: داشتن نظم خاص برای اتاق نشیمن را به عنوان یک گزینه در نظر بگیرید و آن را زیاد جدی نگیرید ازاین‌جهت که می‌توانید فضایی انتخابی و تا حدودی بی‌نظم هم به اتاق نشیمن خود ببخشید.

کاری از تحریریه چهل نما