مبلمان چوبی زیبایی را به محیط منزل شما هدیه می‌دهند؛ مانند دیگر محصولات طبیعی، چوب تنوع گسترده‌ای در رنگ، سطح و جنس دارد که به ایجاد تکه‌های هنری زیبا و بی‌همتا کمک می‌کند. ازاین‌رو باید پرسید کدام‌یک از انواع چوب برای استفاده در مبلمان مناسب است. پاسخی ساده و صریحی برای این سؤال وجود ندارد. در این مقاله تلاش می‌کنیم تا خصوصیات 9 مدل جنس اصلی چوب‌های مورداستفاده در مبلمان را برشماریم.

قبل از شروع یک نکته درباره دوام: مهم نیست کدام نوع از انواع چوب را انتخاب کرده‌اید مهم این است که از دوام و ماندگاری محصول اطمینان داشته باشید.

انواع چوب

1-چوب راش: چوب راش چوبی قدرتمند و سنگین است که معمولاً برای تکه‌هایی از مبلمان کاربرد دارد که نیاز به خم کردن دارند مانند صندلی (مثال بالا)، به‌طورمعمول رنگ روشن دارند و پرداخت چوب سبک و فشرده بر روی سطح آن به این محصول ظاهری منسجم و یکپارچه می‌بخشد. این نوع چوب به‌طورمعمول در اتاق‌های طراحی شده به سبک اسکاندیناویایی، فضاهای نامشهود مانند سطح زیرین و کناری درآور یافت می‌شود.

چوب راش مناسب میز نهارخوری

2-چوب اش: این چوب به خاطر سختی و دوام آن شناخته می‌شود و وزن زیادی دارد. تراکم قدرتمند و مقاومت در برابر شوک از دیگر خصوصیات این چوب است. به‌طورمعمول در چوب بیس‌بال استفاده می‌شود. ظاهری آشکار و واضح، رگه‌های منفک از خصوصیات این نوع چوب است که آن را تبدیل به مسیری مناسب برای ورود عناصر طبیعی به درون دکوراسیون می‌کند. رنگ طبیعی این نوع چوب از سفید شیری یا قهوه‌ای تیره تا روشن تغییر می‌کند. این نوع چوب به‌صورت معمول در فضاهایی مانند جاکفشی‌ها (محل‌های کفش کنی) یا اتاق‌های رخت‌شویی یافت می‌شود.

چوب اش برای جاکفشی و کمد

3-چوب گردو: چوب گردو به شدت در میان انواع چوب رواج دارد و انتخابی معمول برای مبلمان است و این محبوبیت را باید در رنگ قهوه‌ای تیره زیبای آن و رگه‌های منفک این محصول دانست. این چوب به خاطر سختی، استقامت، استواری، وزن سنگین، دوام و مقاومت در برابر شوک مشهور است. درختان گردو به کندی رشد می‌کنند و ازاین‌جهت این روند، چوب گردو را تبدیل به یکی از گران‌ترین چوب‌های موجود در بازار کرده است. با کهن‌سال شدن گردو رنگ چوب به روشنی می‌گراید و آرام‌آرام رنگ مشخص عسلی خود را آشکار می‌سازد. این چوب در خانه‌هایی با تم تیره یافت می‌شود.

چوب گردو برای دراور

4-درخت بلوط: یکی دیگر از انواع مشهور چوب است که به خاطر سختی، قدرت، دوام و تناسب فوق‌العاده‌اش شناخته می‌شود. چوب بلوط به صورت عمومی بر دو نوع است: قرمز و سفید. بلوط می‌تواند در طول زمان به‌آرامی تیره شود باوجودآنکه تغییر رنگ به شکل نامحسوس صورت بگیرد. این چوب بیشتر در خانه‌هایی به سبک صنعتی رواج دارد.

دیزاین خانه با چوب

5-چوب غان: چوب غان، سخت و قدرتمند با توان بالای مقاومت در برابر شوک است. رنگ طبیعی این محصول قهوه‌ای مایل به زرد روشن است. کاربرد آن در بخش‌های ساختاری مبلمان مانند چارچوب‌های کاناپه و درآورها است.

استفاده از چوب در طراحی آشپزخانه

6-چوب افرا: چوب افرا چوبی با دوام، پرتراکم و سخت است که انتخاب مناسبی برای کابینت‌ها و مبلمان است. ساختاری منسجم و سبک دارد که با لایه‌های مستقیم همراه شده است. بااین‌وجود متغیرهای چشمگیری مانند موج، چشمان پرنده یا شعله در آن یافت می‌شود. چوب افرا در میان چوب‌های روشن در طیف رنگی طبیعی قرار دارد و از سفید تا قهوه‌ای روشن نوسان دارد. این چوب به‌طورمعمول در مبلمان رنگ شده رواج دارد ازاین‌جهت خطوط روی چوب زیبای موجود در افرا آن را برای محصولات رنگ شده ایدئال می‌سازد.

طراحی اتاق خواب با متریال چوبی

7- چوب درخت گیلاس: چوب گیلاس تا حدودی برای کابینت‌ها و مبلمان رواج دارد، بسیار قدرتمند و بادوام است و توانایی مقاومت بالایی دارد. بسیار جذاب است و لایه‌های منفکی به شکل خطوط جدا بر روی چوب دارد هرچند مانند بلوط و چوب «اش» مشخص نیستند. چوب طبیعی گیلاس از قهوه‌ای متوسط روشن با سایه صورتی تا قهوه‌ای مایل به قرمز تغییر شکل می‌یابد. کاربرد این چوب در کابینت‌های آشپزخانه و جزیره‌های آن است.

طراحی خانه چوبی

8- چوب درخت ماهون: ماهون یک درخت استوایی است که برای مبلمان سبک وزن کاربرد دارد. چوب قدرتمندی با سختی متوسط است که در برابر رطوبت مقاوم است ازاین‌رو احتمال کمی دارد که دچار تاب خوردگی یا کوچک‌شدگی شود. به خاطر خطوط خاص درونش شهرت دارد که شامل پیچ‌های دوست‌داشتنی زیبایی هم می‌شود. ماهون از خطوط صورتی شروع می‌کند و در نهایت به قهوه‌ای متمایل به قرمز تغییر می‌کند. در خانه‌هایی با تزئین سنتی یافت می‌شود.

طراحی اتاق نهارخوری با متریال چوبی

9- چوب درخت کاج: چوب کاج بسیار پرثمر است و برای صدها سال در مبلمان کاربرد داشته است. نرم و سبک است. به اندازه چوب‌های سختی مانند بلوط افرا بادوام و مستحکم نیست. کاج درختی با سرعت بالای رشد است و این همان دلیلی است که این چوب‌ها را نسبت به چوب‌های سخت‌تر ارزان‌تر می‌سازد. کاج به رنگ زرد یا نارنجی است و معمولاً با حلقه‌های تیره شناخته می‌شوند. این چوب در کابین‌های به سبک روستیک و خانه‌های دریاچه‌ای کاربرد دارد.

کاری از تحریریه چهل نما

منبع: houzz