یکی از اشکال تقسیم‌بندی موکت، تقسیم‌بندی این محصول بر مبنای جنس است:

موکت‌ها بر اساس مواد بکار رفته در آن‌ها به 6 نوع تقسیم می‌شوند:

1-نایلون: یکی از مواد پرکاربرد در تولید موکت است. چون محکم و بادوام است. در برابر آلودگی مقاوم است. تا سال‌ها پس از استفاده تغییر شکل نمی‌دهد ولی می‌تواند در برخورد با بدن تولید جرقه کند.

2-اولفين: این ماده یک ترکیب پلى پروپلين است که معمولاً در فضای بیرون از منزل کاربرد دارد به‌این‌علت که در برابر رطوبت مقاوم است. در حال حاضر در فضای درونی منازل هم کاربرد پیدا کرده است چون اشکالی شبیه پارچه‌های پشمی از این جنس تولیدشده‌اند که درعین‌حال بسیار هم مستحکم هستند. نور مستقیم آفتاب می‌تواند به شکل و رنگ این پارچه صدمه بزند.

3-پولى استر: ماده‌ای ترکیبی با حساسیت بالا است. توان مقاومت در برابر رطوبت را دارد و به راحتی تمیز می‌شود. اگر به خوبی نگاهداری نشود می‌تواند به صورت یک برجستگی بزرگ در گوشه‌ای جمع شده و تا بخورد.

4-اکريليک: شبیه به پارچه‌های پشمی تولید می‌شود و در برابر فشار طولانی‌مدت اجسام و لکه‌های گوناگون مقاوم است.

5-پشم: موکت‌های پشمی در برابر فشار طولانی‌مدت و آلودگی مقاوم هستند. البته به طور متوسط، نسبت به دیگر انواع مواد مورداستفاده گران‌تر هستند.

6-تریکستا: از دسته ترکیبات حساسی هستند که برای خانواده‌های شلوغ که صاحب فرزند هستند یا افرادی که حیوانات خانگی دارند محبوب است. این ماده بسیار مقاوم و پرکاربرد است. البته به خاطر همین مقاومت بالا می‌تواند قیمت بالایی هم داشته باشد.

کاری از تحریریه چهل نما

مطالب مرتبط:

چگونگی انتخاب فرش یا قالیچه مناسب برای قسمت نهارخوری در خانه