انتخاب موکت مناسب یکی از دغدغه‌های رایج در آماده‌سازی و دکور منزل است. موکتی که علاوه بر زیبایی و طراحی مناسب، کاربردی هم باشد. برای انتخاب موکت مناسب نکاتی وجود دارد که می‌توانید در هنگام خرید موکت به آن ها توجه کنید.

1-به سبک زندگی خود توجه کنید: اگر فرزند کوچک دارید یا در منزل حیوانات خانگی نگاهداری می‌کنید، پیشنهاد ما جنس‌های با دوام با رنگ‌های باثبات و نسبتاً تیره است. مثل پارچه‌های کرک دار یا پارچه‌های پرپیچ‌وتاب. اگر هم فقط یک زوج هستید و تمایل دارید که فضا را تجملی کنید از پارچه‌های با ترکیبات مخمل استفاده کنید.

2-به پارچه‌های مخمل فکر کنید: پارچه‌هایی با ترکیبات مخمل که بسیار نرم و لوکس هستند، برای افزودن به هارمونی دکوراسیون پرتجمل منزل مناسب هستند.

3-موکت‌ها را ترکیب کنید: می‌توانید پارچه‌های بادوام و تیره را با جنس‌های لوکس و مخمل ترکیب کنید تا کنتراست حاصل‌شده موجب ترکیب‌بندی دکوراسیونی بی‌نظیری در منزل شما شود.

4-نحوه عملکرد رنگ در موکت را درک کنید: رنگ‌بندی تیره در ترکیبات موکت موجب می‌شود تا اتاق شما دنج و راحت به نظر بیاید. رنگ‌های روشن موکت، موجب می‌شود تا اتاق شما بزرگ‌تر از معمول دیده شود. انتخاب رایج، استفاده از ترکیب دو طیف رنگ یا استفاده از رنگ‌های خنثی است.

5- فرسودگی رنگ موکت را پیش‌بینی کنید: پس از نصب موکت، رنگ موکت معمولاً از آنچه ابتدا به نظر می‌آمد روشن‌تر دیده می‌شود ازاین‌رو از پارچه‌هایی با یک درجه سایه یا پارچه‌هایی با دو درجه تیرگی بیشتر از انتخاب اولیه استفاده کنید، چون علاوه بر مورد بالا، مرور زمان باعث فرسودگی و رنگ‌پریدگی موکت و روشن‌تر شدن رنگ آن می‌شود.

6-انتخاب پارچه مناسب: پارچه‌های 100 درصد نخی وجود دارند. همچنین پارچه‌های ترکیبی که از پلاستیک و نخ تشکیل شده اند هم موجود هستند. پارچه‌های نخی در تابستان خنک و در زمستان گرم هستند و ضرورتاً گران هم نیستند. پارچه‌های موجود با ترکیبات پلاستیکی هم در برابر فرسودگی و آسیب مقاوم هستند.

7-روی موکت دلخواهت دراز بکش: اگر از دسته افرادی هستید که روی موکتتان دراز می‌کشید یا آشنایان شما عادت دارند روی موکت بنشینند یا روی آن لم بدهند پس بهتر است موکت هایی با وزن بالا انتخاب کنید.

8-به سراغ برندهای معتبر و قابل‌اعتماد بروید: اگر قصد خرید موکت دارید به سراغ برندهای قابل‌اعتماد بروید، برندهایی که گواهینامه‌های کیفیت را گذرانده باشند و در این عرصه خوش‌نام باشند.

کاری از تحریریه چهل نما

اقتباس از مجله الکترونیکی homes To Love

مطالب مرتبط:

چگونگی انتخاب فرش یا قالیچه مناسب برای قسمت نهارخوری در خانه