زندگی شهری کنونی موجب شکل‌گیری منازل کوچکی شده است که باوجود دنج بودن باعث شده تا فضای کافی برای ابتکارات تزئیناتی کم شود. بااین‌وجود، طراحان برای این فضاهای کوچک هم راه‌حل‌هایی پیداکرده‌اند و نکاتی را ارائه داده‌اند که موجب استفاده بهینه از فضا می‌شود.

کاغذدیواری به عنوان یکی از عناصر مهم دکوراسیون نیازمند توجه به جزئیاتی درباره رنگ و طرح است. اینکه چه رنگ‌بندی در فضاهای محدود استفاده شود مبتنی بر اصولی است که در توصیه طراحان بزرگ به‌روشنی توضیح داده شده است. در ادامه به بررسی این نکات در موضوع رنگ‌بندی کاغذدیواری در فضاهای کوچک می‌پردازیم.

1-رنگ‌های تیره می‌توانند اتاق‌های بزرگ را هم کوچک‌تر از اندازه معمول نشان دهند. هر چه سایه‌های کاغذدیواری روشن‌تر باشد فضا بازتر و بزرگ‌تر نشان داده می‌شود. در اتاق‌های کوچک از رنگ‌های تیره فقط به عنوان رنگ‌های تأکیدی استفاده کنید. (برای آشنایی با مفهوم رنگ تأکیدی به وب‌سایت thespruce رجوع شود)

2-خطوط راه‌راه در فضاهای کوچک معجزه می‌کنند این به علت توهم ارتفاعی است که این خطوط می‌توانند در ادراک بینایی ایجاد کنند.

3- تک‌فامی (استفاده از یک طیف رنگ) را مدنظر داشته باشید. در فضاهای کوچک از یک رنگ و سایه‌های و ترکیب‌های همان رنگ استفاده کنید تا کنتراست موجود در میان رنگ و سایه‌ها به هارمونی رنگی موجود عمق ببخشد.

4- هنگام تزئین یک اتاق کوچک، از رنگ‌های تیره‌تر و غلیظ‌تر در پالتتان استفاده کنید تا فضا را به سمت پایین بکشاند (پالت را در راستای چشم یا پایین‌تر قرار دهید) این کمک می‌کند تا چشمان شما به سمت بالای دیوار کشیده شده و دیوار را بلندتر و اتاق را بزرگ‌تر جلوه دهد.

5- می‌توانید از دیوارهای ویژگی محور (feature wall) استفاده کنید. سپس آن را به دیوارهای خنثی متصل کنید. از یک عنصر بارز در این دیوار استفاده کنید تا به فضای موجود حالتی پویا ببخشد بدون آنکه موجب تنگ کردن فضا شود.

منبع: وب‌سایت thespruce

کاری از تحریریه چهل نما

مطالب مرتبط:

ترکیبات رنگ چوب در دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن

17 نکته برای نصب آسان کاغذ دیواری

9 پیشنهاد برای نصب کاغذدیواری در پذیرایی