پژوهشگران معتقدند ظرفی که در آن غذا پخته می‌شود بر کیفیت غذا تاثیر می گذارد. روکش‌های ظروف و جنس فلز آن‌ها در سرعت پخت و توزیع دما مؤثر است. ازاین‌رو در این مطلب به تأثیر انواع ظروف از نظر جنس و روکش بر کیفیت و سرعت پخت و همچنین بر سلامت انسان می‌پردازیم.

1-ظروف تفلونی: این ظروف یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین ظروف فلزی در میان بانوان ایرانی بوده و با کمترین میزان روغن و یا حتی بدون روغن قابل‌استفاده هستند؛ اما باید گفت که روکش موجود در این ظروف به‌سرعت از بین می‌رود، نسبت به ضربه، چاقو و خراش حساس هستند، این روکش اگر آسیب ببیند مواد سمی را وارد غذا می‌کند. علاوه بر آن، آلومینیوم موجود در زیر تفلون هم ماده‌ای سمی است که مضرات موجود برای سلامتی را دوچندان می‌کند.

2-ظروف لعابی: لعاب را بر روی ظروفی از جنس سرامیک یا چدن می‌کشند. از مزایای این ظروف نگاهداری آسان است. همچنین برای پخت‌وپز با حرارت‌های بالا هم مناسب هستند. از نظر تأثیرات این ظروف بر سلامتی باید گفت که اگر این ظروف در شرایط مناسب نگاهداری نشوند می‌توانند حامل مواد سمی مانند آرسنیک، پیگمنت های رنگی شیمیایی، کادیوم و سرب باشند. این روکش‌ها عمر محدودی دارند و مانند تفلون در اثر ضربه یا تغییر حرارت آسیب می‌بینند. توصیه ما به شما این است که این ظروف را با سیم نشویید و همچنین به عنوان ظرف نگاهداری غذا هم استفاده نکنید.

3- ظروف سرامیکی: این ظروف را ظروف اکولوژیک یا سبز می‌نامند. روکش سرامیکی مانند تفلون هستند با این تفاوت که حاوی مواد مضر نیستند. مقاومت این روکش در برابر فرسایش و خراش بیشتر از ظروف تفلون است. بااین‌وجود وقتی آسیب ببینند به علت لایه آلومینیوم زیرین این ظروف، احتمال سمی شدن غذا بالا می‌رود. این ظروف نسبت به دیگر ظروف پخت‌وپز قیمت بالاتری دارند.

4-ظروف چدنی: ظروف چدنی مناسب پخت طولانی هستند. چدن ترکیب آهن و کربن است. عمر بالایی دارد و ظروف ساخته شده با این فلز اگر فاقد آلومینیوم باشند برای پخت‌وپز مناسب محسوب می‌شوند. اگر دوست دارید که ظروف چدنی شما دوام بیشتری داشته باشد نکته‌های زیر را رعایت کنید.1- پیش از استفاده مدتی روی حرارت قرار بدهید تا گرم شود. 2- برای شستشو از ابر استفاده کنید. 3-آب را به مدت طولانی در ظرف چدنی نگاه ندارید. 4- بعد از پخت، غذا را از ظرف چدنی خارج کنید تا ظرف اکسید نشود.5- در این ظروف (در صورت نداشتن روکش) مواد اسیدی مثل آب‌لیمو یا سس گوجه‌فرنگی نریزید.

5-ظروف آلومینیومی: ظروف آلومینیومی ارزان هستند و در انواع مختلف و روکش‌های متفاوت در بازار وجود دارند اما به علت ماهیت سمی این مواد که موجب تأثیرات مخرب بر روی مغز و ماهیچه‌ها می‌شود بهتر است از این ظروف استفاده نکنید. این ظروف در برابر ضربه حساس هستند و به راحتی تغییر شکل می‌دهند.

6-ظروف اینوکس یا فولاد ضدزنگ: اینوکس آلیاژی متشکل از کروم، آهن و نیکل است. این ظروف نچسب هستند و کف ضخیمی دارند. خاصیت این ظروف این است که در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند، علت این مسئله در پخش یکنواخت حرارت در ظرف است. ظروف اینوکس از بهترین ظروف پخت‌وپز محسوب می‌شوند، بسیار بادوام بوده و سلامت غذایی که در آن‌ها پخته می‌شوند تضمین‌شده است، البته یک نکته را مدنظر داشته باشید، داخل این ظروف ترکیب‌های کلردار و اسیدی نریزید.

7-ظروف شیشه‌ای یا پیرکس: اگر این ظروف رنگ نشوند بسیار سالم هستند، حرارت بالا را پذیرا هستند، در برابر ضربه‌ها تا حد زیادی مقاوم هستند، بازیافت می‌شوند، نکته مهم درباره آن‌ها این است که مواظب باشید غذا در آن‌ها ته نگیرد.

8-ظروف سفالی: این ظروف دوست انسان از زمان‌های بسیار دور هستند اما متأسفانه امروزه از آن‌ها زیاد استفاده نمی‌شود. این ظروف روکش یا لعاب ندارند، وزن آن‌ها کم است و فوق‌العاده سالم و طبیعی هستند.

9-ظروف مسی: مس قرمز در مجاورت هوا اکسید می‌شود و رنگ آن سبز تیره می‌شود. این مس تغییر رنگ داده، برای سلامت مضر است به همین علت، داخل مس را با فلز دیگری لعاب می‌کنند. اخیراً ظروف مسی به‌وسیله اینوکس روکش می‌شود. درهرصورت مس هادی حرارت است و اگر روی گاز آشپزی کنید می‌تواند ظرف خوبی برای پخت‌وپز باشد به‌شرط آنکه در صورت تغییر رنگ، جدار داخلی آن را سفید کرده یا به‌اصطلاح قلع اندود کنید.

10-ظروف سیلیکونی: از این ظروف برای پخت‌وپز شیرینی‌ها استفاده می‌شود. سیلیکون از ترکیب سیلیسیوم و اکسیژن است. غذا در این ظروف به‌سرعت پخته می‌شود و درنهایت هم به‌آسانی از ظرف جدا می‌شوند. شستن آن‌ها راحت است. آن‌ها را نباید روی حرارت مستقیم قرار داد. سیلیکون پلاتینی، از همه انواع سیلیکون گران‌تر است. این ظروف را می‌توان به‌راحتی از فضای فریزر خارج کرده و در فر قرار داد.

منبع: وب‌سایت hidoctor

بیشتر بدانیم وبخوانیم درباره ...

تغییر دکوراسیون کم هزینه برای خانه

راهنمای انتخاب صندلی اپن برای آشپزخانه کوچک یا بزرگ