تعریف لمینت:

لمینت نوعی پوشش کف است که اصطلاحا به آن لمینت، لامینت، پارکت لمینت و حتی به اشتباه پارکت نیز می‌گویند. جنس لمینت از ((HDF (High density fiberboard) با یک لایه ملامینه روی آن می‌باشد. این نوع پوشش از ۴ لایه فشرده تشکیل شده است.

                                                                                  شکل ۱. کفپوش‌های لمینت از ۴ لایه فشرده تشکیل شده‌اند

                                                                              شکل ۱. کفپوش‌های لمینت از ۴ لایه فشرده تشکیل شده‌اند

مزایای لمینت:

- پارکت لمینت‌ها به کف اتاق چسبانده نمی‌شوند، بلکه توسط شیارهایی که به آنها کلیک (Clic) گفته می‌شود و دور تا دور لمینت‌ها وجود دارد، به صورت نر و ماده در یکدیگر قفل می‌شوند (شکل 2). افزایش سطح کار ، باعث بیشتر شدن وزن لمینت‌های در هم قفل شده می‌شود و همین وزن، یکی از عوامل نگهدارنده لمینت‌ها بر روی کف بدون استفاده از چسب می‌باشد.

- به علت عدم استفاده از چسب در نصب پارکت لمینت‌ها، کف اتاق صدمه نمی‌بیند. به عنوان مثال اگر کف اتاقی سنگفرش باشد و روی آن لمینت اجرا شود، اگر بنا به دلایلی بخواهیم پس از مدتی لمینت‌ها را جمع کنیم، بدون اینکه کوچکترین آسیبی به سطح سنگ زیرین وارد شود، می‌توانیم این کار را انجام دهیم. بدین ترتیب پارکت لمینت‌ها را می‌توان تا چندین بار پس از نصب جمع آوری و مجددا در محلی دیگر نصب کرد.

- پارکت لمینت‌ها به علت فومی که قبل از نصب در زیر آنها پهن می‌شود، پس از اجرای کامل، تا حد زیادی از انتقال صدا به طبقه زیرین جلوگیری می‌کنند.

- فوم زیر پارکت لمینت‌ها علاوه بر عایق صدا، عایق حرارت و برودت نیز می‌باشد .

- لمینت‌ها نسبت به آب بسیار مقاوم‌تر از پارکت‌های چوبی قدیمی هستند. ولی کاملا مقاوم در برابر آب نیستند.

- لمینت‌ها نسبت به اجسام نوک تیز بسیار مقاومتر از پارکت‌های قدیمی هستند.

- سرعت نصب و اجرای پارکت لمینت بسیار بالاست. به طور میانگین یک واحد با مساحت ۱۰۰ متر مربع در یک روز الی یک روز و نیم اجرا می‌شود.

- پس از نصب نیازی به ساب و لاک ندارد و همان لحظه که نصب به اتمام می‌رسد، پس از نظافت، می‌توان وسایل را روی آن چید.

- بسیار مقرون به صرفه‌تر از دیگر مصالح ساختمانی مانند سنگ، سرامیک و … می‌باشد.

                               

                                                شکل 2. اتصال لمینت‌ها از طریق شیارهای ایجاد شده بر روی آنها (کلیک) انجام می‌شود

اجزاء تشکیل دهنده:

لايه‌هاي تشکيل دهنده پارکت لمينت عبارتند از:
– لايه فوقاني: از ترکيب اکسيد آلومينيوم اشباع شده با رزين مي‌باشد که باعث زيبايي و استحکام محصول شده است.

- لايه کاغذ طراحي: لايه طراحي از جنس کاغذ بوده و در پروسه توليد بين لايه فوقاني و لايه اصلي (HDF) قرار گرفته و مشخص کننده طرح و رنگ مي‌باشد.

- لايه مياني HDF: لايه اصلي پارکت لمینتHDF  محسوب شده و با فشردگي بسياري که داراست، استحکام فوق‌العاده به همراه حداقل جذب آب را به ارمغان آورده است.

- لايه تحتاني: که از ترکيب رزين و يک لايه عايق تشکيل شده است که مستقيما بر روي فوم مصرفي قرار مي‌گيرد (شکل ۱).

مشخصات فنی: 

لمینت‌ها معمولاً مستطیل شکل هستند و ابعادی در حدود عرض بین ۱۴ تا ۲۵ سانتیمتر و طولی بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ سانتیمتر دارند، ضخامت لمینت‌ها معمولاً ۸، ۱۰ و ۱۲ میلیمتر است. توصیه می‌شود برای منازل از پارکت‌های با ضخامت حدود۸ میلیمتر و در مکان‌های عمومی با تردد بالا از انواع ۱۲ میلیمتر آن استفاده شود. لمینت را روی فوم نصب می‌کنند، لمینت‌ها دور تا دور و در هر چهار ضلع دارای شیارهایی (کلیک) هستند که در هنگام نصب، شیارها در یکدیگر قفل می‌شوند یا به اصطلاح کلیک می‌شوند و همین کلیک‌ها عامل ثابت نگهداشتن لمینت‌ها بر روی کف می‌باشد، و به همین علت نوع کلیک لمینت انتخابی بسیار با اهمیت است، لمینت به کف زیرین خود آسیب نمی‌زند و می‌توان تا چند بار آن را جمع و در محل دیگری مجدداً نصب کرد، لمینت به راحتی خش بر نمی‌دارد، همچنین در اثر حرارت سیگار نمی‌سوزد، فوم زیر لمینت باعث می‌شود تا هم عایق صدا باشد و هم عایق حرارت و برودت. سرعت نصب لمینت بسیار بالاست به عنوان مثال ۱۰۰ متر مربع تقریبا در یک روز به اتمام می‌رسد و بلافاصله پس از نصب می‌توان وسایل را بر روی آن چید، لمینت‌ها به طور معمول آنتی‌باکتریال و ضد حشره هستند، لمینت‌ها نسبت به آب نیز مقاومت خوبی دارند و به راحتی پارکت، آب را به خود جذب نمی‌کنند، البته این به معنای ضد آب بودن لمینت نیست و اگر آبی بر روی آن ریخته شد بایستی به سرعت جمع شود، لمینت‌ها بر اساس ضریب سایشی (پاخور) دارای استانداردهای مختلفی هستند که با AC نشان داده می‌شوند مانند AC2, AC3, AC4 .

پارکت لمینت محصولی است تشکیل شده از یک لایه اصلیHDF (High Density Fiber) که بر روی هر دو طرف آن با استفاده از نیروهای پرس و دمای معین و تحت زمانهای مشخص، لایه‌های مختلفی پرس شده و پس از سپری شدن زمان لازم برای سرد شدن (۷ الی ۱۰ روز) به ابعاد معین برش خورده، لبه‌هایش کلیک‌زده و جهت فروش بسته‌بندی می‌شود. پارکت لمینت دارای پنج لایه مختلف می‌باشد:

  1. لایهOverlay: این لایه خارجی‌ترین لایه بالایی پارکت است که در معرض مصرف قرار دارد و برای محافظت پارکت از انواع اثرات فیزیکی خارجی در نظر گرفته شده است. این لایه که شفاف می‌باشد از خط و خش افتادن پارکت، تغییر رنگ و له‌شدگی آن جلوگیری می‌کند.
  2. لایه کاغذ دکور: این لایه نمایش دهنده زیبایی پارکت است که عمدتا با طرح‌های مختلف چوب، انتخاب رنگ و طرح را امکان‌پذیر می‌سازد. این لایه با تحلیل طرح‌های چوب طبیعی و پرینت آنها بر روی کاغذهای مخصوص تولید می‌شود. در برند مون لاک با توجه به بروز بودن محصولات، در مدل Universalتعداد ۴۰ طرح و رنگ و در مدل Wood تعداد ۱۰ طرح و رنگمختلف موجود می‌باشد. این طرح و رنگ‌ها در طول زمان با توجه به میزان فروش بازار و تقاضای مشتری بروزرسانی می‌گردند.
  3. صفحه HDF: این صفحه از پرس چیپس چوب به همراه چسب، پارافین و … با تراکم بالا تولید می‌گردد. در حالی که میزان تراکم MDFکه دارای تراکم متوسطی است ۷۸۰ کیلوگرم/ مترمکعب است، میزان تراکم درونی صفحات HDF بالغ بر ۸۶۰ کیلوگرم/ مترمکعب و تراکم سطحی آنها بیش از ۱۲۰۰ کیلوگرم/ مترمکعب می‌باشد. صفحات HDF بسته به میزان تقاضای مشتری در ضخامت‌های ۶، ۷، ۸، ۱۰، ۱۲ میلیمتر تولید می‌شوند. در محصولات خاصی مانند Moon aqua،ترکیب شیمیایی مواد مخلوط شده با چسب چوب متفاوت بوده که درHDF مذکور، نسبت به رطوبت با درجه بالا مقاومت ایجاد می‌نماید.
  4. لایه بالانس: لایه‌ای است که به زیر HDF پرس می‌شود و از تغییر شکل و تخریب آن و همچنین از نفوذ رطوبت کف محل به درون HDF جلوگیری می‌کند. این لایه معمولا به رنگ قهوه‌ای می‌باشد .
  5. فوم زیرین: این لایه به طور معمول جدا از پارکت تولید می‌شود. فوم زیرین که ماده اصلی تشکیل‌دهنده آن پلاستیک می‌باشد، برای تصحیح و پوشش ناهمواری‌های کف محل مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که برخی از لمینت‌ها خودشان دارای فوم هستند، یعنی فوم به پشت آنها چسبیده است که در بعضی از برندها فوم چسبانده شده توسط کارخانه، به خوبی بریده نشده و نسبت به ابعاد لمینت، بزرگتر یا کوچکتر می‌باشد، که در هر دو حالت مشکل‌ساز خواهد بود مثلاً در برند مون لاک مدلی به نام Moon Easy موجود است که هنگام تولید، فوم به لایه زیرین پارکت پرس می‌گردد و دیگر نیازی به خرید فوم جداگانه ندارد. این محصول نه تنها حمل و نگهداری در انبار را آسان‌تر می‌سازد بلکه از نظر نصب نیز راحت‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. فوم یک لایه ابرمانند متشکل از مواد نفتی است که برای استفاده در زیر لمینت باید ۲ میلیمتر ضخامت داشته باشد (تاکید می‌شود فقط ۲ میلیمتر). اگر ضخامت فوم از ۲ میلیمتر بیشتر یا کمتر باشد، مشکلات فنی را به همراه خواهد داشت، فوم را زیر لمینت بر روی کف پهن می‌کنند تا هم عایق صدا برای طبقه زیرین و هم عایق حرارت و برودت برای واحد مورد نظر، باشد. فوم موجب می‌شود تا نرمی خوشایندی در هنگام راه رفتن، زیر پا احساس شود، اگر زیر لمینت فوم پهن نشود صداهای بسیار بلندی در هنگام راه رفتن بر روی لمینت ها شنیده خواهد شد و همچنین از نظر فنی نیز کار به مشکل خواهد خورد، فوم در دو نوع معمولی و سایلنت در بازار موجود است که هم از نظر ظاهری و هم از نظر کیفیت تفاوتهایی با هم دارند  که در اینجا به چند تفاوت مهم اشاره می‌کنیم، فوم معمولی شفاف است یعنی نور را از خود عبور می‌دهد ولی فوم سایلنت نور را از خود عبور نمی‌دهد، فوم معمولی در هنگام لمس کردن با دست بسیار نرم‌تر از فوم سایلنت است و خاصیت ارتجاعی بیشتری نسبت به فوم سایلنت دارد، برای کفهای سیمانی و بتنی حتما بایستی از فوم سایلنت استفاده شود چرا که سنگریزه‌های روی سیمان باعث سرو صدا در زیر پا به هنگام راه رفتن نشوند، ولی برای سایر کفها از جمله سرامیک و سنگ، فوم معمولی قابل استفاده است و هیچگونه مشکلی را ایجاد نخواهد کرد، برای کف هایی که موکت هستند در صورتی که موکت از نوع کبریتی باشد یعنی پرز نداشته باشد یا به عبارتی نرم نباشد، می‌توان لمینت را مستقیما بر روی موکت نصب کرد که در این حالت هزینه فوم از رقم فاکتور حذف می‌شود و همچنین اجرای لمینت بر روی موکت بسیار بهتر از اجرای آن بر روی فوم می‌باشد، البته با توجه به این نکته که برای اجرای لمینت بر روی موکت بایستی نصاب، موکت مورد نظر را رویت و نظر نهایی را اعلام کند که آیا نوع موکت مناسب اجرای لمینت بر روی آن است یا خیر؟