انتخاب قابلمه و ماهیتابه مناسب برای برتری شما در آشپزی

شاید باورتان نشود اما یک قابلمه یا ماهیتابه مناسب می‌تواند در کیفیت غذای شما تأثیر بگذارد. علاوه بر این وجود طیفی از قابلمه و ماهیتابه در اندازه‌های مختلف، حق انتخاب را برای آشپز افزایش می‌دهد همین مسئله هم به‌تنهایی عامل مهمی در بهبود کیفیت غذا است.

انتخاب سرویس قابلمه

در این مطلب تصمیم داریم خصوصیات مشترک ماهیتابه های مناسب و باکیفیت را برای خوانندگان عزیز مجله چهل نما توضیح دهیم:

1-سراغ موادی با چگالی بالا بروید، مواد با چگالی پایین گرما را به‌صورت غیرمتناسب در سطح تابه پخش می‌کنند و احتمال بیشتری وجود دارد که لایه زیرین آن‌ها دچار فرورفتگی و تاب خوردگی شود. این بدین معنا است که غذا ممکن است بسوزد.

2-دسته ماهیتابه و قابلمه بسیار مهم است. شما ماهیتابه‌ای می‌خواهید که دسته و سرپوش مناسب داشته باشد، دسته‌ای که محکم و ایمن بوده و نسبت به گرما عایق باشد.

3-دسته قابلمه و ماهیتابه باید راحت باشد. می‌توانید قابلمه یا ماهیتابه ای با دسته کائوچوئی انتخاب کنید که توانایی حرکت و جابجایی بهتری داشته باشد.

4-بعضی از ماهیتابه‌ها و قابلمه‌ها توانایی‌های خاصی دارند مثلاً گروهی از آن‌ها به‌سرعت گرم می‌شوند و به‌سرعت هم سرد می‌شوند به‌طور مثال برای درست کردن سس سیر، سریعاً ماده موجود باید سرد شود وگرنه سس سیر کیفیت خود را از دست خواهد داد.

5-برای پخت غذاهایی که اسیدی هستند مانند سس گوجه‌فرنگی قابلمه‌هایی باید استفاده شود که پوشش آن‌ها غیرواکنشی باشد. استیل‌های ضدزنگ، لعاب و آلومینیوم یونیزه شده به نوع ماده‌ای که حاوی آن هستند واکنشی نشان نمی‌دهند این در حالی است که آلومینیوم ساده می‌تواند موجب تغییر رنگ غذاهای اسیدی شود و باعث شود که این غذاها مزه فلز بگیرند.

  

:موادی که ماهیتابه را تشکیل می‌دهند انواع مختلفی دارند

1-استیل ضدزنگ: در انتقال حرارت ضعیف است. سطح بی‌همتایی برای تمیز کردن دارد، بادوام و خوش‌منظره و به‌طور کامل غیرحساس است.

سرویس قابلمه استیل

2-مس: گرما را به خوبی انتقال می دهد، اگر مس را همیشه جلا دهید این خاصیت را حفظ می کند.این فلز نسبت به غذا منفعل است و ماهیت مواد غذایی بر رفتار فلز تاثیر می گذارد از این رو بهتر است که لایه زیرین آن دندانه دار باشد. معمولاً از یک‌لایه زیرین برای انتقال گرما استفاده می‌شود.

سرویس قابلمه مسی،ست سرویس قابلمه مسی

3-آلومینیوم: یک رسانای گرمای درجه‌یک است. سبک‌وزن بوده و به‌راحتی قابل‌استفاده است. ظروف آلومینیومی خوش‌دست هستند اما نسبت به غذاهای اسیدی، گوگردی و قلیایی واکنش نشان می‌دهد. آلومینیوم معمولاً به‌عنوان هسته یا لایه زیرین برای انتقال گرما استفاده می‌شود.

ماهی تابه آلومینیومی،ماهیتابه آلمینیوم

4-چدن: این فلز یک ذخیره کننده عالی گرما و برای دمای بالا بسیار مناسب است. نسبتاً کند گرم و سرد می‌شود و به خشک‌کردن کامل و روغن‌مالی نیاز دارد.

سرویس چدنی،سرویس قابلمه چدنی

5-پوشش‌های غیر سمی: در برابر گرمای بالا مقاوم هستند.

سرویس ماهیتابه تفلون

6-آلومینیوم یونیزه شده: از طریق برقی-شیمیایی تغییر داده‌شده و نسبت به غذا غیر حساسشده است.

ست سرویس قابلمه استیل 

  

درهرصورت پیش از هرچیزانتخاب ماهیتابه به کاربردهای آن و انتخاب نوع غذایی که طبخ می‌شود مرتبط است.

منبع:finecooking

 در ارتباط با همین مطلب بخوانید..

ایده های نو برای دکور دیوارهای ساده خانه

ایده طراحی گلدان های مدولار برای ایجاد فضای سبز در خانه

دکوراسیون کامل یک آپارتمان کوچک شیک و نقلی + تصاویر

چگونه کاغذ دیواری مناسب خود را انتخاب کنیم

انتخاب کوسن ها در دکوراسیون خانه

تغییر دکوراسیون کم هزینه برای خانه

راهنمای انتخاب صندلی اپن برای آشپزخانه کوچک یا بزرگ

دکوراسیون اتاق کودکان را چگونه انتخاب کنیم؟

روش اندازه گیری کاغذ دیواری

نکات مهم در مورد انتخاب پرده پذیرایی