(نکاتی جالب برای نورپردازی و روشنایی حمام و سرویس بهداشتی)

روشنایی سرویس بهداشتی ، روشنایی حمام ، دیزاین داخلی حمام و سرویس بهداشتی

توجه به اصول طراحی و ترکیب‌بندی نور، از مسائلی است که رعایت آن در محیط سرویس بهداشتی و حمام، فضا را مطلوب‌تر و جذاب‌تر می‌کند و انجام کارهایی مانند مسواک زدن، اصلاح یا آرایش را آسان‌تر و دقیق‌تر می‌سازد.

بهترین و محبوب‌ترین رنگ برای سرویس بهداشتی رنگ سفید و دیگر رنگ‌های روشن است. رنگ سفید فارغ از جذابیت و انطباق‌پذیری زیادی که با محیط‌های مختلف دارد این مزیت را دارد که موجب بهتر دیده شدن پوست در محیط سرویس بهداشتی می‌شود. نور را بیشتر بازتاب می‌دهد و افراد می‌توانند نگاه دقیق‌تری به پوستشان بیندازند.

سرویس بهداشتی سفید مشکی،سرویس بهداشتی شیک، آینه آرایش سرویس بهداشتی

انتخاب روشنایی حمام و سرویس بهداشتی

ال ای دی ها و لامپ‌های رشته‌ای، پراستفاده‌ترین گزینه‌های روشنایی در طراحی، در نقاط مختلف جهان هستند. هرکدام از آن‌ها  نقایص و نقاط قوت خود را دارند که باید به این موارد توجه شود. به‌طور مثال ال ای دی ها درصد بالایی از دوام و ماندگاری و مصرف کم انرژی را دارند، تحت تأثیر رطوبت قرار نمی‌گیرند.این محصولات هم می‌توانند برای روشنایی‌های کاربردی و هم برای روشنایی‌های نقطه‌ای و تأکیدی  استفاده شوند. نورهای تأکیدی . برخلاف ال ای دی ها و لامپ‌های رشته‌ای، نوری گرم و ملایم را منتشر می‌کنند اما درعین‌حال انرژی الکتریکی بیشتری را نسبت به دیگر لامپ‌ها مصرف می‌کنند. این لامپ‌ها بیشتر برای روشنایی‌های محیطی کاربرد دارند همچنین از نورهای تأکیدی می‌توان در داخل حمام هم استفاده کرد نورهای تأکیدی چراغ‌هایی هستند که زاویه‌شان قابل تنظیم است اگر نور توکار نقطه‌ای (همانند هالوژن) را به یک اثر هنری یا گلدان زیبا بتابانید، فضای حمام را بسیار جذاب جلوه می‌دهد.

LED سرویس بهداشتی، دیزاین حمام تم سفید، دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی ،توالت فرنگی

انواع روشنایی

روشنایی کاربردیروشنایی کاربردی به افزایش درجه تابش به یک نقطه برای انجام یک کار یا عمل مرتبط است به‌طور مثال: هنگام کتاب خواندن و استفاده از چراغ مطالعه.  اشکال متنوعی از روشنایی‌های کاربردی در سرویس بهداشتی و حمام نیز وجود دارند، روشنایی کاربردی به‌طورمعمول در بالا یا کنار آینه و میز آرایش قرار می‌گیرد. در روشنایی کاربردی، کنتراست بسیار مهم است، یک جاگذاری اشتباه نور کاربردی می‌تواند موجب افزایش کنتراست شود که درنتیجه حاصل آن سایه اغراق‌شده و کمبود تابش خواهد بود، به این معنا که در یک نقطه،  نور شدید در کنار سایه ای غلیظ قرار می گیرد.

روشنایی‌ دیواری: خصوصیت مهم روشنایی دیواری این است که در راستای چشم‌ها نصب می‌شوند تا با تاباندن نور به‌صورت افراد، جزئیات آن را بهتر نمایش دهند. گریمورها و آرایشگرها از لامپ‌های زیادی برای افزایش دقت در دیدن رنگ‌ها، حالات و سایه‌های پوست استفاده می‌کنند. برای نورپردازی مؤثر استفاده از چراغ‌های عمودی در کناره‌های آینه هم مفید است. برای اینکه سایه‌ی زیر چشم‌ها و چانه و گونه‌ها را محوکنید چراغ‌ها را  باید دو طرف آیینه نصب کنید و دقت کنید که وسط چراغ، در راستای چشم‌ها قرار بگیرد. این اصل تضمین می‌کند که نور به‌خوبی به چهره شما می‌تابد و سایه‌ها به‌خوبی کنترل می‌شوند.

آینه‌ آرایش:اگر در محیط سرویس بهداشتی آرایش می‌کنید اهمیت نور مناسب در این محیط بسیار بیشتر می‌شود چون نور بیشتر معمولاً دقت آرایش را بیشتر می کند. آینه‌های آرایش هم با ایجاد یک تابش کلوزآپ(معطوف به‌صورت) آرایش را برای فرد آسان‌تر می‌کنند.

آینه آرایشی ، آینه مخصوص سرویس بهداشتی ، ست سرویس بهداشتی ، کنسول سرویس بهداشتی

روشنایی‌ محیطی: روشنایی‌های محیطی به ایجاد روشنایی عمومی برای کل یک فضا یا محیط مربوط است. روشنایی‌های محیطی ویژگی عمومی در همه سرویس‌های بهداشتی هستند که با عنوان چراغ سقفیهم مطرح هستند. هدف اصلی و فلسفه حضور نورهای سقفی، جایگزینی با نور طبیعی در شب است. نور محیطی با نور کاربردی در شب افزایش می‌یابد و این نیازمند این است که در ابتدای طراحی روشنایی به این امر توجه شود. روشنایی‌های سقفی برای تولید تابش محیطی عالی هستند. به‌طورمعمول یکی از این روشنایی‌های در مرکز سرویس بهداشتی در سقف آویزان است. درهرصورت این روشنایی‌ها برای روشنایی محیط سرویس بهداشتی عالی هستند اما بهتر است در کنار آن ، روشنایی‌های کاربردی همانند دیوارکوب نیز استفاده شوند. لوسترها و چراغ‌های آویز، روشنایی‌هایی خلاقانه برای افزایش طرح‌بندی تابش عمومی محیطی و سبک سرویس بهداشتی هستند. همچنین دیوارکوب‌ها نور لازم را برای روشن کردن کامل یک حمام و سرویس بهداشتی فراهم می کنند به شرطی که با دیگر اشکال روشنایی ترکیب شوند.

پنجره سرویس بهداشتی ، روشنایی طبیعی داخل حمام ، دیزاین حمام مدرن،وان حمام شیک

نور تأکیدی:چراغ‌های تأکیدی نقاط نورانی محصور یا استاندارد هستند که نقطه‌ی تمرکزی را روی یک کار هنری، ویژگی‌های دکوراسیونی، دست‌شویی یا کاشی‌کاری فراهم می‌کند. این روشنایی‌ها به‌صورت معمول در یک راستا به کار می‌روند و ساعت‌ها روشن می‌مانند تا در طی شب، روشنایی حرکت افراد را فراهم کنند.اگر چراغ توکار نقطه‌ای را به یک اثر هنری یا گلدان زیبا بتابانید، فضای حمام را بسیار جذاب جلوه می‌دهد اگر تمایل داشته باشید می‌توانید از چراغ‌هایی که زاویه‌شان قابل تنظیم است هم استفاده کنید و حتی اگر فضای لازم برای قرار دادن اثر هنری خاصی را ندارید، قسمتی از دیوار را به شکلی خاص کاشی کنید و نور را روی این قسمت کاشی‌کاری شده بتابانید. این روشنایی‌های می‌توانند در میزهای آرایش و آینه‌ها یا پشت آن‌ها به کار روند.ازجمله روشنایی‌های تأکیدی می‌توان به چراغ‌های توکار ، حباب‌های هالوژنی .اشاره کرد

روشنایی طبیعی: قرار گرفتن مناسب یک پنجره یا سقف کاذب در سرویس بهداشتی شما می‌تواند حجم مناسبی از نور روزانه را به فضای سرویس شما اضافه کند. حتی کوچک‌ترین پنجره قادر است که نور فراوانی را وارد فضای سرویس بهداشتی شما کرده و آن را به‌طور کافی روشن کند. این مسئله با افزودن یک تهویه نیز تکمیل می‌شود. همه با این موضوع موافق هستند که دسترسی به نور طبیعی در سرویس بهداشتی حالتی مطلوب و ایدئال است. پنجره‌ها و سقف‌های کاذب روشنایی محیطی مناسبی را در خلال روز فراهم می‌کنند و به کاهش مصرف انرژی کمک می‌کنند.

سرویس حمام سرویس بهداشتی مدرن ، روشنایی حمام ، چراغ سرویس بهداشتی

منبع : houseofhome

گردآوری : تحریریه 40نما