ایکیا

شرکت "ایکیا" IKEA یکی از بزرگترین شرکتهای خصوصی در دنیاست که در ۳۷کشور جهان بیش از ۳۰۰فروشگاه و بیش از ۱۲۰۰۰۰کارمند دارد و درآمد سالانه آن به بیش از ۲۸بیلیون دلار میرسد.موسس شرکت IKEA فردی به نام "اینگوار کمپراد" Ingvar Kamprad متولد ۱۹۲۶میلادی در جنوب سوئد است که اکنون میزان ثروتش از "بیل گیتس" نیز بیشتر تخمین زده شده است.شعار ایکیا این است:سادگی ، کارآیی ، زیبایی! محصولات ایکیا بواسطه ارزانی و کیفیت خوب و مناسب آن از شهرت جهانی برخوردار هستند.

این شرکت بزرگ‌ترین خرده‌فروش مبلمان در سطح جهان است. شرکت ایکیا در سال ۱۹۴۳توسط اینگوار کامپراد زمانی‌که ۱۷ساله بود، در سوئد بنیان نهاده شد. نام شرکت از کنار هم گذاشتن حروف ابتدایی چهار کلمه نام، نام خانوادگی، نام مزرعه‌ای که او در آن بزرگ شد و نام ناحیه محل اقامت او در سوئد تشکیل شده است.

دفتر مرکزی شرکت ایکیا در شهر دلفت، هلند قرار دارد. اولین فروشگاه ایکیا در سال ۱۹۵۸در سوئد بازگشایی شد، همچنین اولین فروشگاه‌های ایکیا در خارج از سوئد، به‌ترتیب در سال ۱۹۶۳در نروژ و در سال ۱۹۶۹در دانمارک آغاز به‌کار کردند.

ایکِیا، (به سوئدی: IKEA) شرکت لوازم خانگی سوئدی و چندملیتی است، که در زمینه طراحی، تولید و فروش مبلمان آماده، تخت‌خواب، میز و سایر لوازم اصلی و فرعی منزل فعالیت دارد .

نوع

شرکت سهامی خاص

صنعت

خرده‌فروشی

تاریخ تاسیس

۱۹۴۳

بنیانگذار

اینگوار کامپراد

دفتر مرکزی

هلند دلفت، هلند

محدود فعالیت

جهانی

رییس هیئت مدیره و مدیر عامل اجرایی

میکل اوهلسان

محصولات

لوازم خانگی

اولین فروشگاه ایکیا در سوئد

 

تصویر موسس و بنیانگذار ایکیا اینگوار کامپراد

وب‌گاه    www.ikea.com

گردآوری : دانشنامه 40 نما - لمینت ایکیا